دبیر کمیسیون خراسان رضوی
رسول فرزاد فرد
 

   .
۱۳۹۷/۰۲/۰۱

استاندار در جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان رضوی تاکید کرد؛

حمایت از کالای ایرانی ، حمایت از کالای باکیفیت داخلی و کل فرآیند تولید تا عرضه است

با حضور استاندار خراسان رضوی نخستین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال جاری برگزار شد.
علی رضا رشیدیان  در این جلسه تاکید کرد: حمایت از کالای ایرانی ، حمایت از کالای باکیفیت داخلی و کل فرآیند تولید تا عرضه است.
وی گفت: در موضوع حمایت از کالای ایرانی نباید به انحراف رفت و حمایت از کالای ایران به مفهوم حمایت  ازهر کالایی با هر کیفیت و شرایطی نیست بلکه منظور تولید با کیفیت داخلی است .
استاندار خراسان رضوی افزود: در این راستا باید به سمتی حرکت کنیم تولیدات ایرانی تبدیل به برند شده و کیفیت آن عامل افزایش تقاضاها ومشتریان داخلی و خارجی شود.
وی اظهار کرد: تولید کننده و صادر کننده ایرانی که کالای بی کیفیتی را برای سودآوری و سودجویی خود به بازار داخلی یا خارجی تزریق وصادر می کند ، در واقع به همه مردم استان و کشور نه تنها در زمان حاضر که حتی به آیندگان خیانت می کند زیرا اینگونه هم اعتماد مردم به تولید داخلی و هم بازارهای خارجی از دست می رود.
رشیدیان عنوان کرد: در واقع با صدور کالای با کیفیت و مطلوب و متناسب با نیاز و ذائقه مخاطبان می توان بازار داخلی و خارجی ، اشتغال را حفظ کرد و هم ارزآوری برای کشور داشت.
 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: امروز حمایت از کالای ایرانی به مفهوم حمایت از کل چرخه تولید تا عرضه و صادرات است به گونه ای که تمامی این مسیر کنترل ، نظارت و حمایت شود و تولیدات با نیاز بازارها مناسب سازی شده تا محصول نهایی با سلامت و کیفیت و شرایط مناسب در اختیار مصرف کننده داخلی و خارجی قرار گیرد.
رشیدیان گفت: این عملکرد در داخل اعتبار و اعتماد مردم و رشد اشتغال، رونق تولید واقتصاد کشور را در پی دارد و در عرصه خارجی هم ضمن ارزآوری و سود برای کشور ، حضور و نقش ما در اقتصاد منطقه ای و جهانی را پررنگ و با ثبات می نماید.
وی ادامه داد: از این رو رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال عنوان کردند که مخاطب ایشان در بحث شعار سال نه فقط مسئولان و مدیران بلکه مردم هم در حوزه مصرف و هم تولید هستند.
وی با بیان اینکه امسال زمان مبارزه هوشمندانه با قاچاق کالا و ارز و حمایت از تولیدات با کیفیت داخلی است، عنوان کرد :  باید با اتحاد و همدلی و همراهی همه دستگاه ها اعم از اجرایی ، قضایی و امنیتی و غیره برای مبارزه هوشمندانه با قاچاق وارد عمل شوند.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: روح اقدام موثر در این حوزه در افزایش اقدامات هوشمندانه و هماهنگی بین دستگاهی است و نیاز است امروز این فعالیت های منفک و جدا از هم بهم پیوسته شده و در قالب شبکه ای قدرتمند مانع از نفوذ هر نوع قاچاقی اعم از کالا و ارز و غیره شود.
 وی با اشاره به اینکه امروز دشمنان ، فعالیت های خود را علیه نظام محدود به موارد سخت افزاری یا نرم افزاری نکرده اند ، گفت : آنان به این رسیدند که با هر یک از این دوشیوه به نتیجه ای نمی رسند از این رو با ترکیب این دو و عملکردی هوشمندانه وارد عمل شده اند.
رشیدیان عنوان کرد: دشمنان ما به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیستند و از هر اقدامی برای ضربه زدن به کشور و نظام ما بهره می گیرند که یکی از این حوزه ها اقتصاد است.
 وی با بیان اینکه توانمندی های اقتصادی از جمله عواملی است که یک کشور را حفظ و قدرت می بخشد ، گفت : از جمله مهمترین ظرفیت هایی است که می تواند رضایت و همراهی مردم واقتدار کشور را در پی داشته باشد یا موجب نارضایتی شود .
 استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: باید بدانید که در قالب فعالیت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گوشه ای از خاکریز کشور از نظام و انقلاب دفاع می کنیم و بر این مبنا باید نحوه عمل خود را برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم نقش خود در حفظ و همراهی مردم ایفا نماییم .
رشیدیان خاطر نشان کرد: باید به نحوی عمل کنیم که به دشمن اجازه سربازگیری از درون جامعه و از محل نارسایی های اجتماعی ندهیم و تلاش بر خدمت صادقانه به مردم باشد و از حوزه پاسخگویی به مراجعات تا تکریم ارباب رجوع و بخش های صنفی و تولیدی به درستی عمل نماییم .
 وی در بحث مبارزه با قاچاق طلا هم گفت : باید به صورت مجموعه ای متصل بهم در قالب فرآیندی پیوسته و منسجم در یک مانور دور میزی و کل مسیر از تولید تا توزیع و اثر آن در مخاطبان بررسی شود و ضعف ها و مسائل آن برطرف و سپس اجرایی شود تا همگان در نفع اقتصاد داخلی و بین المللی آن شریک شوند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هم در این جلسه با مقایسه عملکرد سال 96 حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارزاستان نسبت به سال قبل از آن گفت: در سال 96 درمجموع  375 جلسه با 2089 مصوبه در کمیسیون استان، کارگروه های کارشناسی و کمیسیونهای شهرستانی برگزار شده است که نسبت به سال 95 از لحاظ تعداد جلسات 32 درصد و از لحاظ تعداد مصوبات 34 درصد افزایش داشته است.
سید جواد حسینی با بیان اینکه  حدود 85 درصد از مصوبات اجرایی شده است، افزود : ارزش ریالی کشفیات سال 96 یک هزار و 853 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال95، 23 درصد رشد دارد.
وی اظهار کرد: 86.4 درصد کشفیات مربوط به نیروی انتظامی و 5.9 درصد سازمان صنعت معدن و تجارت و بقیه سایر دستگاه ها بوده است.
 معاون استاندار گفت: تعداد پرونده های تشکیل شده شده قاچاق کالا و ارز در تعزیرات حکومتی استان 2 هزار و 569 مورد بوده که از این تعداد 91 درصد کل پرونده هامحکوم و 18 درصد دیگر تبرئه شده اند.
وی افزود:جریمه تعیین شده در پرونده های محکوم شده752 میلیارد ریال بوده است.
 وی تصریح کرد: افزایش 484 درصدی ارزش پرونده های محکومیت یافته در مقابل افزایش یک درصدی تعداد آنها نشان دهنده تشکیل پرونده های کلان در این مدت می باشد.
 حسینی با بیان اینکه درصد وصول مطالبات از کل جرایم تعیین شده در سال 1396 نسبت به سال 95 ، 148 درصد افزایش یافته است، گفت :در سال 96 تعداد 28 جلسه در کارگروه تبصره 3 ماده 50 تشکیل شده که طی آن 370 پرونده برائت یافته مورد بررسی قرار گرفت و در 37 مورد به ارزش کل 55 میلیارد ریال لوایح تجدید نظر صادر گردید.
وی افزود: تعداد کل پرونده های قاچاق کالا و ارز اداره کل گمرکات استان 698 پرونده به ارزش کل 112 میلیارد ریال بوده که از نظر تعداد پرونده ها نسبت به سال 95 ، 29 درصد کاهش داشته ولی از نظر ارزشی 160 درصد افزایش داشته است که نشان دهنده افزایش تعداد پرونده های قاچاق کلان از گمرکات استان می باشد.
وی گفت: تعداد کل بازرسی ها در سازمان صنعت و معدن و تجارت استان 30 هزار و 285 بازدید بوده که نسبت به سال 95 ، 11 درصد افزایش داشته و رتبه اول کشور را در این زمینه بدست آمده است.
حسینی تصریح کرد: تعداد کل پرونده تشکیل شده در این مدت 569  پرونده بوده که نسبت به سال 95،  11 درصد کاهش داشته است و ارزش ریالی کل پرونده ها معادل 109 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 95،  11 درصد افزایش داشته است و این نشان دهنده افزایش کشفیات کلان می باشد.
 معاون استاندار با بیان اینکه تعداد پرونده های متشکله به ظن قاچاق در فرماندهی مرزبانی استان خراسان رضوی 742 پرونده بوده است اظهار داشت: این میزان نسبت به سال 95 ، 43  درصد کاهش داشته است و ارزش ریالی کشفیات در این مدت برابر با 31 میلیارد ریال بوده که از نظر ارزشی نسبت به سال 95،  7 درصد افزایش داشته است.
وی گفت: در سال 96، تعداد 2 هزار و 278 پرونده شامل  215 پرونده خروجی و 2 هزار و 58 پرونده ورودی و 16 پرونده ترانزیتی  به ارزش کل 1601 میلیارد ریال در فرماندهی انتظامی استان تشکیل شده است که نسبت به سال 95 ، از نظر تعداد کل پرونده ها 5  درصد  و از نظر ارزش 20 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در سال 96 تعداد 122 هزار و 89 بطر و قوطی مشروبات الکلی کشف شده، که نسبت به سال 95 ، 26 درصد افزایش داشته است.
وی تصریح کرد: میزان کشفیات تجهیزات دریافت از ماهواره در سال 1396 برابر با 50 هزار و 841  عدد بوده که نسبت به سال 95،  یک درصد کاهش داشته است.
 حسینی با بیان اینکه ارزش ریالی کالاهای ممنوعه مکشوفه در 96 ، 128 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 95، 41 درصد افزایش داشته است گفت:ارزش ریالی کالاهای ممنوعه مکشوفه در سال 96، 7 درصد از ارزش کل کشفیات در این سال می باشد که نسبت به سال قبل 17 درصد افزایش داشته است که نشان دهنده افزایش سهم ریالی کالاهای ممنوعه از کل کالاهای مکشوفه می باشد.
وی افزود: تعداد متهمین دستگیر شده در سال 96 ، 4 هزار و 128  نفر بوده که نسبت به سال 95، 28 درصد کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: تعداد باندهای متلاشی شده در سال 96، 40 باند بوده که نسبت به سال 95 ، 8 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه مصرف کلیه فرآورده های نفتی جز نفت کوره و نفت سفید در سال 96 نسبت به سال 95 افزایش داشته است اظهار داشت: مصرف نفت گاز در استان در مجموع بخش های مختلف در سال 96 نسبت به سال 95 به میزان 3 درصد و معادل 49 میلیون لیتر افزایش داشته است.
وی افزود: مصرف نفت گاز در بخش صنعت 17 درصد، در بخش حمل و نقل 3  درصد و در کشاورزی 5 درصد افزایش ولی در سایر بخش ها 8 درصد کاهش یافته است.
حسینی  گفت: مقدار کل فرآورده های نفتی مکشوفه در سال 96 نسبت به سال 95 به میزان 6  درصد کاهش داشته است. این مقدار برای نفت گاز نیز معادل 9 درصد کاهش بوده است.
 معاون استاندار در ادامه گفت:  در سال 1396 تعداد 224 هیات بازرسی، 1215  گشت مشترک، 30 هزار و 616 بازدید از مجاری عرضه و 8 هزار و 832  بازدید از مصرف کنندگان عمده فرآورده های نفتی را به انجام رسانده اند.
وی افزود: مجموع ارزش ریالی کالاهای هدف مکشوفه در سال 96 برابر با 770 میلیارد ریال بوده است.
وی اظهار داشت: در کالاهای هدف مکشوفه در سال 96 از نظر ارزشی ، منسوجات شامل البسه و پارچه با 295 میلیارد ریال، اسباب بازی با 108 میلیارد ریال و لوازم آرایشی و بهداشتی با 94 میلیارد ریال بیشترین ارزش کشفیات را به خود اختصاص داده اند. پس از آن مصنوعات طلا و نقره با 65 میلیارد ریال و سیگار با 42 میلیارد ریال بیشترین کشفیات را دارا بوده اند.
محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون استان در ابتدای این جلسه ضمن تشریح دستور کار جلسه، گزارشی در خصوص عملکرد دستگاههای عضو کمیسیون در راستای برنامه جامع پیشگیری ومبارزه با قاچاق کالا وارز در سال 96 ارائه نمود و خواستار ارسال به موقع آمار و اطلاعات دستگاههای عضو به دبیرخانه کمیسیون استان شد .
دبیر کمیسیون استان در ادامه با اشاره به برنامه پیشنهادی سال 97 افزود : این برنامه شامل 4 راهبرد، 19 برنامه کلان، 22 هدف کمی و 101 ریز برنامه است که با تعامل و هماهنگی بیشتر دستگاهها عضو در سال جدید شاهد تحقق برنامه باشیم .
در این جلسه از فرمانداری مشهد به عنوان کمیسیون شهرستانی و نیروی انتظامی ، تعزیرات حکومتی و صنعت ، معدن و تجارت استان، به عنوان دستگاههای برتر استانی تجلیل و با اهداء لوح تقدیر و پاداش به مدیران دستگاهها خاتمه یافت .

 


منبع : زیرپرتال مبارزه با قاچاق کالا و ارز
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۸۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان